cudze chwalicie winnica notabene

winnica notabene

Winnica Notabene znajduje się w miejscowości Pstrągowa koło Strzyżowa (woj. podkarpackie) i została założona w 2015 roku. Uprawa winorośli prowadzona jest na stoku o południowej wystawie i nachyleniu 15%. Na powierzchni 50a rośnie obecnie około 2400 krzewów kilku odmian. W najbliższym czasie przewidywane jest zwiększenie uprawy o 100% do 1 hektara. Winnica na chwilę obecną posiada w swojej ofercie 6 różnych win wytrawnych: 3 wina białe oraz 3 czerwone. Winnica jest manufakturą i rodzinną pasją. Właścicielem winnicy jest Wiesław Kujda.

winnica novi

Winnica Novi powstała w 2018 roku i położona jest przy XIX-wiecznym pałacu w Cianowicach, 15 km od Krakowa.

cudze chwalicie winnica novi
cudze chwalicie winnica gostchorze

winnica gostchorze

Winnica Gostchorze została założona przez Guillaume Dubois, jednego z pierwszych producentów wina musującego w Polsce. Jest Francuzem i Polakiem, mieszka w Polsce i we Francji, w Krośnie Odrzańskim, Gostchorzem (gdzie znajduje się winnica) i Paryżu (obszar Champagne). Po kilku różnych doświadczeniach zawodowych jako przewodnik turystyczny i piekarz zajął się winiarstwem. Ukończył kilka specjalistycznych szkoleń winiarskich w Szampanii. Od 10 lat, z wielką determinacją, każdego roku, sadzi winnice. Dzisiaj jego winnice w Gostchorzu mają już ponad 15 hektarów, na których uprawiane jest pięć odmian winorośli.

W 2014 r. Guillaume Dubois wykonał pierwszą małą produkcję wina musującego. Próba ta była bardzo obiecująca. Wino z Winnicy Gostchorze spotkało się z bardzo dobrą oceną osób z laboratoriów w Szampanii oraz w Polsce. W kolejnych latach rozpoczął systematyczną produkcję wina musującego GostArt. Wino zostało wielokrotnie nagrodzone w różnych konkursach.

winnica dwa wzgórza

Winnica „Dwa Wzgórza” leży na pograniczu Roztocza, Wyżyny Lubelskiej oraz Kotliny Sandomierskiej. Ciężkie gliniaste gleby oraz lekkie piaszczyste dają wiele możliwości przy tworzeniu unikalnych w smaku win. Pierwsze winogrona zostały posadzone w 2015 r. na powierzchni 60 arów, do dziś w skład winnicy wchodzą działki o łącznej wielkości niemal 2 ha, na których posadzone jest około 7500 winorośli. Odmianami uprawianymi na wino białe oraz „Pierwszy Mróz” są: Seyval Blanc, Bianca, Hibernal, Vidal Blanc oraz Jutrzenka natomiast na wino szare: Leon Millot, Rondo i Marechal Foch.

cudze chwalicie winnica dwa wzgorza
cudze chwalicie winnica saint vincent

winnica saint vincent

Winnica Saint Vincent została założona w 2009 roku, aby m.in. kontynuować wielowiekowe tradycje winiarskie regionu dolnośląskiego. Uprawiane są w niej najlepsze odmiany, aby otrzymać wina aromatyczne o przyjemnym bukiecie, którym będą odpowiadać warunki klimatyczno-glebowe regionu lubuskiego. Winnica zajmuje powierzchnię 6,5 ha. Uprawiane odmiany: Pinot GrisGewurztraminerMuscat Ottonel, Riesling, Pinot Noir, Regent, Rondo.

Winnica jest prowadzona z uwzględnieniem reguł sztuki winiarskiej; duża rozstawa pozwala na bardzo dobre nasłonecznienie krzewów i ogranicza występowanie chorób. Zbiór wykonywany jest ręcznie, a grona przewożone są w skrzynkach, wszystko po to, aby do winiarni dostarczyć owoce całe, nieutlenione. Winifikacja prowadzona jest pod kontrolą specjalistów posiadających doświadczenie oraz wiedzę francuską. Kontrola temperatury fermentacji pozwala zachować w winie wszystkie jego aromaty.

winnica żelazny

Winnica Żelazny to rodzinna winnica z rejonu zielonogórskiego, w której winiarstwem interesuje się już trzecie pokolenie. Malownicze wzgórza między Łazem a Zaborem, posiadają jeden z najlepszych w Polsce klimatów przyjazny dojrzewaniu owoców winorośli. Dodatkowa dbałość w procesie produkcji sprawia, że produkowane tam wina cechują się wysoką jakością, głębokim aromatem i smakiem.

cudze chwalicie winnica zelazny
cudze chwalicie winnica plochockich 2

winnica płochockich

Winnica Płochockich powstała w 2005 r., składa się z dwóch części, które razem zajmują areał ok. 4,5 ha.

Pierwsza, mniejsza winnica położona jest w Gliniku Polskim, gmina Tarnowiec, powiat Jasielski. Posiada ona areał 30 arów i nie jest już powiększana. Uprawiane odmiany to Sibera Rondo, Bianka, Seyval blanc, Muskat, Marechal Foch.

Druga winnica zlokalizowana jest we wsi Daromin, gmina Wilczyce, powiat Sandomierski. Położona jest na górze skarpy o lekkim skłonie w kierunku południowym, nad rozległą doliną Opatówki.

W winnicy uprawiane są odmiany: Sibera, Seyval Blanc, Muskat, Hibernal, Rondo, Zweigelt, Traminer, Regent, Cserszegi fuszeres, Riesling, Cabernet Cortis, Johaniter, Solaris, Marechal Foch, Muskaris, Pinot Noir.

winnica gródek

Winnica Gródek powstała w 2014 roku. Na początku był to skromny hektar, na którym posadzono niespełna 5 tys. krzewów. Areał winnicy sukcesywnie się powiększał wraz ze wzrostem świadomości potencjału miejsca oraz determinacji. Aktualnie winnica zajmuje powierzchnię ponad 7 ha, na których uprawianych jest 16 odmian. Główne to: Solaris, Riesling, Muscaris, Auxerrois, Hibernal na wina białe oraz Regent, Rondo, Cabernet cortis i Cabernet cantor na wina czerwone. Do odmian hybrydowych dołączyły nawet bardziej wymagające szczepy Vitis vinifera, takie jak Riesling i Pinot noir.

Winnica Gródek położona jest w miejscowości Zbyszyce, na niezwykle urokliwym cyplu i wzgórzu otoczonym z trzech stron wodami Jeziora Rożnowskiego, w gminie Gródek nad Dunajcem, 10 km na północ od Nowego Sącza.

cudze chwalicie winnica grodek
cudze chwalicie winnica fritz

winnica fritz

Winnica założona została w 2009 roku w unikatowym siedlisku na słonecznych stokach Paściej Góry w Chełmcu koło Nowego Sącza. Jak twierdzą znawcy od winiarstwa najważniejszym warunkiem sukcesu w uprawie winorośli jest terrior, czyli siedlisko – ziemia i mikroklimat. Południowo-zachodnia wystawa stoku gwarantuje bardzo dobre nasłonecznienie, gleba posiada wyjątkowo korzystne składniki dla uprawy winorośli, a wyższe położenie pozwala uniknąć zastoisk mrozowych. Inspiracją do założenia winnicy były wizyty w europejskich i polskich winnicach, oraz dobroczynne działanie wina na nasze zdrowie.

Uprawiane są szlachetne krzewy winorośli, z których wytwarzane są białe, różowe i czerwone wina. Szczepy na wino czerwone to niemiecki REGENT, CABERNET CORTIS, RONDO i francuskie szczepy LEON MILLOT i MARECHAL FOCH, a na wino białe francuski szczep SEYVAL BLANC, ukraiński MUSKAT ODESKI i niemieckie szczepy SOLARIS I JOHANNITER. Niewielka powierzchnia winnicy ma swoje zalety, można o nią zadbać jak o swoją rodzinę, obdarzyć miłością i pielęgnować z pasją. 

winnicE jaworek

Winnice Jaworek położone są w małej miejscowości Miękinia w województwie dolnośląskim (około 26 km od Wrocławia). Założone w 2001 roku przez Ewę i Lecha Jaworek, są jedną z pierwszych i największych winnic w Polsce uprawiających winorośl szlachetną Vitis vinifera.

Winorośl uprawiana jest obecnie w dwóch parcelach, Miękinia 15 ha – od zachodu osłonięta drzewostanem rezerwatu przyrody Zabór oraz w Wińsko 3,5 ha – zachodnia część Wzgórz Trzebnickich. Dzięki wielkości areału upraw Winnice Jaworek są jednymi z największych winnic w Polsce.

Na plantacjach uprawiane są m.in. szczepy takie jak: solaris, riesling, regent, pinot noir, chardonnay, cabernet cortis, zweigelt, pinot gris, monarch, gewürztraminer, muscat ottonel i inne.

Miejsce przerobu i produkcji wina znajduje się w odrestaurowanym poniemieckim folwarku. W zabytkowym budynku z 1903 r. do użytku na potrzeby winiarni na początku 2001 r. przeprowadzono nową aranżację wnętrza w skład której wchodzą: leżakownia, pomieszczenie do fermentacji i rozlewania wina wydzielona dla potrzeb produkcyjnych, a także sala degustacyjna, patio degustacyjne i piwniczka do przechowywania win.

cudze chwalicie winnice jaworek 2
cudze chwalicie winnica srebrna gora

winnica Srebrna Góra

Winnica Srebrna Góra położona jest w Krakowie, u stóp klasztoru O.O. Kamedułów na Bielanach. Jest jedną z największych winnic w Polsce, malowniczo położoną w dolinie Wisły. Obejmuje obszar 26 ha i składa się z dwóch części położonych na Bielanach oraz w pobliskich Przegorzałach. Charakterystyczne dla regionu gleby wapienno-gliniaste oraz lessowe o optymalnej strukturze i nawodnieniu, warunkują oryginalny charakter powstającego tu wina. Południowe i południowo-zachodnie stoki o nachyleniu 15-20 stopni gwarantują doskonałe nasłonecznienie, a naturalną osłonę stanowi Las Wolski.

Wina powstają w zabytkowych pomieszczeniach gospodarczych kamedulskiego klasztoru i wytwarzane są w nowoczesnych tankach ze stali nierdzewnej, niektóre dojrzewają potem w kontakcie z drewnem akacjowym lub dębowym. Do najbardziej znanych szczepów uprawianych na srebrnej Górze należą: Riesling, Chardonnay, Pinot Gris, Gewürztraminer, Pinot Noir, Zweigelt, Regent, Seyval Blanc. W Winnicy Srebrna Góra rokrocznie powstaje również młode wino tzw. świętomarcińskie związane z końcem zbiorów i świętem patrona winiarzy.

winnicE lipka wielka

Historia pasji zamknięta w winie.

Winnica Lipka Wielka to efekt niesamowitej przygody, podróży, ciekawości świata, życzliwości, miłości i pasji. Pierwsze krzewy w winnicy zasadzone zostały w 2010 r. Od tamtej pory bardzo szybko zostały zasiedlone kolejne zbocza, pagórki i dolinki na najwyższych południowych stokach Wielkopolski.

Każdego roku w Winnicy Lipka Wielka powstaje kilka tysięcy butelek wina białego i czerwonego.

cudze chwalicie lipka wielka winnica
cudze chwalicie winnica srebrna gora

winnica Łukasz

Winnica Łukasz należy do zespołu folwarczno-parkowego w miejscowości Wityń, w województwie lubuskim. Otoczona pięknymi lasami i polami miejscowość znajduje się w powiecie świebodzińskim, nieopodal jeziora Lubinieckiego.

Winnica Łukasz położona jest na południowym stoku w miejscowości Wityń. Plantacja winogron, ma powierzchnię 3 h, znajduje się na niej ponad 8
tysięcy krzewów winorośli wśród których główne odmiany to Riesling, Chardonnay, Solaris, Hibernal, Pinot Noir, Regent i Reberger. Z winnicą sąsiaduje gospodarstwo właścicieli, na którym prowadzona jest rozbudowa infrastruktury pozwalająca gościom skosztować uroków sielskiego życia na wsi, nie zapominając o komfortowych warunkach.

winnica jantoń

W samym sercu Polski, w niewielkiej wsi Wymysłów Francuski założonej w 1797 r. przez markiza Stanislasa J. de Boufflers, położona jest posiadłość Rodziny Jantoń, otoczona winnicą, w której z pasją powstają wyśmienite wina.

Pierwsze nasadzenia winorośli zostały wykonane w 2013 r. Początkowo winnica stanowiła hobby, produkując wina wyłącznie na potrzeby rodziny i przyjaciół. Ogromna pasja oraz kilkadziesiąt lat doświadczenia w branży winiarskiej, pozwoliły Jackowi Jantoniowi należycie przygotować się do stworzenia wyjątkowego miejsca na mapie polskich winnic. Determinacja i cierpliwość doprowadziła do momentu, w którym winnica rozrosła się do około 2 hektarów upraw winorośli. Do uprawy wybrano szczepy: Rondo, Leon Millot, Solaris czy Seyval Blanc, nie zapominając jednak o prowadzeniu upraw opartych o Vitis Vinifera.

cudze chwalicie winnica janton
cudze chwalicie winnica swidnicka

winnica świdnicka

Winnica położona jest w sąsiadującej ze Świdnicą wsi Makowice, na Dolnym Śląsku, na ternie Przedgórza Sudeckiego. Rozpościera się na wysokości blisko 300 m n.p.m. tuż przy Popielu – najwyższym wzniesieniu Równiny Świdnickiej, skąd roztacza się niesamowity widok zarówno na panoramę miasta Świdnicy, jak i na Góry Sowie, Góry Wałbrzyskie i Masyw Ślęży.

Winnica usytuowana jest na czterech działkach i zajmuje obecnie 3,65 ha. Dzięki zróżnicowaniu warunków panujących na działkach możliwe było zasadznie na winnicy pokaźnej ilości różnych odmian. Obecnie rośnie tam przeszło sto odmian, zarówno przerobowych jak i deserowych. Wśród odmain czerwonych przoduje Rondo, Regent, Dornfelder, Pinot Noir oraz Gałubok. Odmiany białe to przede wszystkim Pinot Blanc, Pinot Gris, Gewurztraminner, Seyval Blanch, Riesling, Muscat Odeski oraz Jutrzenka.